Do góry

Projekt

Karty podstawowe

"You(th) Forum"
Warszawa, Polska
Urząd Dzielnicy Wola m.st. Warszawa

Trójka entuzjastów Teatru Forum zebrała się, żeby stworzyć projekt. Godziny spotkań, burzy mózgów i litry wypitej kawy doprowadziły nas w końcu do postawienia ostatniej kropki. Trochę to trwało, ale powstał… Trochę jak nasze dziecko. A potem czekanie – odliczaliśmy kolejne godziny do ogłoszenia wyników konkursu. I w końcu pojawiła się długo oczekiwana informacja – mamy to. 

Projekt zdobył finansowanie Urzędu Dzielnicy Wola m.st. Warszawy. Na partnerstwo zgodził się Teatr Ochoty – mamy więc profesjonalne zaplecze. 

W końcu nadszedł pierwszy dzień warsztatów. I znowu spoglądanie na zegarek co 15 minut, czy to już, czy już możemy zaczynać? Jeszcze kilka sekund i zaczęli pojawiać się pierwsi uczestnicy.  To, że drama łączy ludzi wiadomo. Obserwowanie jak zupełnie obcy dla siebie nastolatkowie stają się zżytą i świetnie współpracującą grupą było niesamowite i każde z nas było dumne, że może brać w tym udział. Na początku spektakl, który miał powstać w ramach warsztatów, był tylko daleką perspektywą. Młodzi otwierali się coraz bardziej, coraz lepiej ich poznawaliśmy. Oni uczyli się dramy sami na sobie. Uczyli się też technik aktorskich. Doszło do tego, że kiedy mieliśmy mieć prawie dwutygodniową przerwę w warsztatach nasi nastolatkowie stwierdzili, że nie wiedzą jak tyle wytrzymają bez zajęć. Tym bardziej, że kolejne spotkanie miało się odbyć na kilka dni przed spektaklem. Młodzież tworząca Teatr Forum? To był strzał w dziesiątkę. Pracowaliśmy na prawdziwych problemach, o których uczestnicy nam opowiadali. Tworzyliśmy maszyny i pomniki. Określaliśmy moc. Improwizowaliśmy. Do czego nas to doprowadziło? Powstał „Wybór” – od początku do końca stworzony przez nastolatków. Opowieść o Zuzce, która tak poruszyła gimnazjalistów, że nie potrafili usiedzieć na miejscach i wychodzili do interwencji po kilka razy. Za chwilę wystawiamy kolejny spektakl… Zapraszamy kolejne szkoły. I już planujemy kolejne działania z wykorzystaniem Teatru Forum. Dlatego że warto i dlatego że działa.