Do góry

Projekt

Karty podstawowe

"ART - GENERACJE" - edycja II (2014) - Teatr ze społecznością w Pilźnie
Pilzno, Polska
Województwo Podkarpackie

Projekt Fundacji Edukacji i Kultury Drama Way.

TEATR ZE SPOŁECZNOŚCIĄ W PILŹNIE to międzypokoleniowy projekt animacji kulturalnej realizowany przez Fundację Drama Way z okazji 660-tej rocznicy nadania Pilznu praw miejskich. 

Inspiracją były odnalezione po 70 latach na strychu jednego z domów rysunki 11-letniego Mechela Zweiga. Uczestnicy stworzyli spektakl oparty na historii Mechela i kilku innych rodzinnych, szkolnych i sąsiedzkich opowieściach. Spektakl "Zasłyszane u fryzjera" - portret pilźnieńskiej społeczności został pokazany w ramach obchodów 660. rocznicy lokacji Pilzna, w październiku 2014. Poprzez nadanie znaczenia miejscowym opowieściom chcieliśmy upowszechnić zainteresowanie kulturalnym i społecznym dziedzictwem regionu.

Praca warsztatowo-teatralna i wywiady z wybranymi mieszkańcami były rejestrowane a na bazie tego materiału powstał film. Zaangażowani byli młodsi, starsi oraz lokalni aktywiści. Na projekt składały się m.in: warsztaty z uczestnikami, zbieranie historii ciekawych osób z okolic miasta, wspólne tworzenie spektaklu oraz pokaz. 

Partnerami projektu były: Towarzystwo Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej, Dom Kultury w Pilźnie, Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania w Pustkowie, Liceum Ogólnokształcące w Pilźnie, Rzemieślnicza Zasadnicza Szkoła Zawodowa. 

Po zakończeniu projekt był prezentowany m.in. na seminarium i warsztacie „Uruchomić sąsiedzkość przez kulturę”, organizowanym przez Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL, Q Ruch Sąsiedzki i newartcenter.info oraz na konferencji na konferencji "Żydowskie dziedzictwo kulturowe - projekty, metody, inspiracje" w Muzeum POLIN.

Strona projektu:http://fundacja.dramaway.pl/projekty/art-generacje

Album fotograficzny: https://www.facebook.com/dramaway/photos/?tab=album&album_id=975575325789825 

Dofinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego.